Soru, İstek ve Görüşlerinizi info@tablo.net.tr adresine ulaştırabilrisiniz...
Kategoriler
TUAL SEÇİMİ

TUAL SEÇİMİ VE HAZIRLANMASI


Tual temin ederken ister sıfırdan kendiniz yapabilirsiniz. İsterseniz hazır olanlardan satın alabilirsiniz. Günümüzde birçok büyük kırtasiye çok çeşitli tual türleri satmaktadır. İnternet sitelerinden de satın alabileceğiniz adresler mevcut.
Tuali sıfırdan yapmak için şu malzemelere ihtiyacınız olacak: Tual için kasnak, tual bezi, zımba, plastik boya, zımpara.


Tual (Çerçeve) : Çerçeve de kullanılan tahtanın cinsi çam olabilir. Çam ağacı seçerken budaksız ve çatlak olmamasına dikkat ediniz. Kalınlığını genellikle (En: 5cm. Yükseklik: 2 ya da 2.5cm.) yeterli olur. Bu ölçü 1metre den küçük çerçeveler için ideal kalınlıktır.

Çerçeve 1 metreyi geçiyorsa çerçevenin ortasına bir ya da iki tane paralel çıta eklenmesi gerekir.

Çerçeve bir metreden yüksek olduğunda, çerçeve tahtasının en ve yüksekliğini 1cm artırırsanız çerçevenin dayanıklılığı artmış olur.


Tual bezi: Uzun yıllardır tual de halk arasında amerikan bezi olarak bilinen kumaş kullanılmaktadır.

 Bu kumaşın kalın ve sık dokunmuş olanını kullanmanızda fayda var. İnce olanlar tuale gerildikten sonra boyama yapıldıkça sarkmalar olur.

Kalın olanlarda sarkmalar oluşmaz. Günümüzde sanatsal malzeme satan yerlerde çok değişik tual bezleri satılmaktadır.

Bu tual bezleri kalınlık, dokuma sıklığı ve farklı kumaş cinsine göre değişik fiyatlara sahiptir.


Kumaş ister hazır ister hazırlanmamış olanlardan alınsın seçilen kumaşın sık dokulu olmasına dikkat edilmesi gerekir. Tualin dokusu da yapılacak çalışmanın tarzına ve isteğe göre değişebilir. Kumaşın seçimi yapıldıktan sonra tuale gerilmesinde şu sıraya uyulması gerekir.


1: Tuale göre bezi kesiniz (Katlama payı olarak tualin her tarafından katlama payı olarak 5cm ayırınız.)

2: Gerilme işlemine tualin dik olan tarafından başlayınız. Sonra karşı tarafını geriniz. Ardından tualin yatay tarafını zımbalayıp en son olarak karşı tarafını geriniz.


3: Gerilme işlemi bitirilince katlama payları da gerilerek sabitlenir. Sabitleme işleminde kullanılan zımbanın yönü dik değil çapraz olarak yapılmalı. Çapraz olarak yapıldığında bezin sarkması engellenir.

Resimler
YAĞLI BOYA İÇİN ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI
ORTAM
FIRÇA SEÇİMİ
FIRÇA SEÇİMİ
YAĞLI BOYA NEDİR?
YAĞLIBOYA
© Tüm hakları tablo.net.tr sitesine aittir
Web Tasarım Garantimedya