Soru, İstek ve Görüşlerinizi info@tablo.net.tr adresine ulaştırabilrisiniz...
Kategoriler
PASTEL BOYANIN TARİHÇESİ

Pastel, renk verici toz pigmentin bağlayıcı maddelerle karıştırılarak kalıba dökülmesiyle yapılan çubuk biçimindeki boyama maddesine ve bu boyayla yapılan resimlere denir.
Pastel yapımında bağlayıcı madde olarak arapzamkı, kitre ya da metil selüloz kullanılır Karışıma beyaz katkı maddeleri eklenerek istenen renk tonları elde edilir.
Kurşunkalem kalınlığında ve 8–10 cm boyunda olan pastel çubuklar kâğıda sürülünce, kâğıdın yüzeyinde parlak, canlı renkler oluşur ama bunlar kâğıdın dokusuna işlemediği için kolayca silinip bozulabilir.


Bunun için pastel resimler ya bir camın arkasına konarak ya da üzerine bir sabitleştirici sürülerek korunur.
Kuzey İtalya'da 16. yüzyılda ortaya çıkan pastel 18. yüzyılda yaygınlaştı.


Jean-Baptiste-Simeon Chardin ve Maurice-Ouentin de la Tour gibi 18. yüzyıl Fransız pastel ustaları yaptıkları portrelerde yumuşak pastel kullandılar.
Sert pastelle yapılan resimler ise daha çok tebeşirle çizilmiş izlenimi verir.


19. yüzyılın sonunda pastel kullanımını canlandıran Fransız ressam Edgar Degas nın balerinlerle ilgili çalışmalarının birçoğu pastel boyayla yapılmıştır.


Pierre-Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec ve Pierre Bonnard gibi Fransız ressamların yanı sıra, ABD'li Mary Cassatt ve İsviçreli ressam Paul Klee de pastel tablolar yapan ünlü ressamlardır.

Resimler
YAĞLI BOYA YA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN!...
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
SULU BOYA RESİM MALZEMELERİ
ARAÇ VE GEREÇLER
PASTEL BOYA NEDİR
PASTEL BOYA
© Tüm hakları tablo.net.tr sitesine aittir
Web Tasarım Garantimedya