Soru, İstek ve Görüşlerinizi info@tablo.net.tr adresine ulaştırabilrisiniz...
Kategoriler
Giuseppe Arcimboldo

Resimlerinde meyve, sebze, hayvan, kitap gibi birçok nesneyi, insan portrelerini andıracak şekilde düzenlemiştir. Çift imgeli bu resimler, 20. yüzyılda başta Salvador Dali olmak üzere biçok gerçeküstücü ressamda hayranlık uyandırmıştır.

[değiştir]

Milano doğumlu sanatçı sanat hayatına babası ile birlikte Milano katedrali vitraylarının tasarım işlerinde çalışarak başlar.[1] Babasının ölümünden sonrada bu işe devam eder. Katedraldeki çoğu vitray onun tasarımıdır.[1] Yaptığı işlerle kısa sürede adını duyuran Guiseppe, Como katedrali için goblen tasarlama işini üstlenerek 1558 yılında Milano'dan ayrılır.

Como da katedrali için bir çok goblen tasarımı gerçekleştirir. 1562 yılında kutsal Roma imparatoru l.Ferdinand Habsburg'un daveti üzerine İtalya'dan ayrılarak Viyana'ya gider ve saray ressamı olarak çalışmaya başlar. Bu dönemde ünlü serisi mevsimlerin birincisini gerçekleştirir.

1564 yılında l.Ferdinand'ın ölümü ile ll.Maximilian tahta geçer. Bu durum Arcimboldo Guiseppe'nin pozisyonunda bir değişikliğe neden olmaz, sanatçı saray ressamlığına devam eder. Bu dönemde imparator ve ailesine ait grup portrelerini çizer.

Guiseppe'nin saraydaki görevi yalnızca portre ressamlığı değildir; sanatçı mimar, sahne tasarımcısı, mühendis ve sanat uzmanı olarakta hizmet vermektedir. Ayrıca onun danışmanlığında sarayın antika koleksiyonu bir hayli genişletilir. Sanatçı grup portrelerinin dışında bu gün bile bizlere oldukça tuhaf ve komik görünen bir çok portre çizmiştir.

Resimler
paul cezanne
paul cezanne
Emilie Preyer Biyografi Ve Eserleri
Emilie Preyer (6 Haziran 1849 yılında Duesseldorf , 23 Eylül 1930) bir Alman natürmort ressam
E.Shumakova
E.Shumakova Çiçek Tabloları
© Tüm hakları tablo.net.tr sitesine aittir
Web Tasarım Garantimedya